Oranżeria – Łódź

Oranżerie – to pomieszczenia wykorzystywane sezonowo, przeważnie w okresie dziewięciu miesięcy w roku. To idealna propozycja dla osób, które potrzebują dodatkowej przestrzeni zamykanej. Często funkcjonują jako wiatrołapy czy też ochrona przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Cechą naszych zabudów są: lekka konstrukcja aluminiowa ( w dowolnym kolorze ), pojedyncze szyby, konkurencyjna cena, wygodny, przesuwny system otwierania. Niewątpliwą zaletą sezonowego ogrodu jest to, że bez specjalnych przygotowań można nią zabudować istniejący taras, a nawet balkon. Taka swoboda sprawia, że na inwestycję można się zdecydować w dowolnej chwili, równolegle z budową domu albo dopiero po kilku latach od zamieszkania.

Oranżeria

Oranżeria pełna słońca to idealne miejsce do odpoczynku obok domu – nie tylko w sezonie letnim, ale przez cały rok! W Kubart-Studio zajmujemy się wykonywaniem oranżerii od podstaw. Proponujemy różne nowatorskie konstrukcje, które pozwalają stworzyć instalacje wysokiej klasy. Klienci mogą u nas zamówić ogrody zimowe na tarasie, przylegające do budynku lub wolnostojące, np. w centrum działki. Jesteśmy w stanie wykonać również nietypowe projekty, dokładnie takie, jakie wymarzyli sobie Klienci. Fachowcy, którzy u nas pracują doskonale wiedzą, jak zwykłą przestrzeń zmienić w wyjątkową strefę relaksu, otoczoną kwiatami i roślinami. Dbamy o to, aby konstrukcje były solidne i wytrzymywały wiele lat, a przy tym cena za usługę była przystępna dla Klienta. Ponieważ każdy projekt wymaga indywidualnego podejścia, oferujemy elastyczny cennik, który zależy od typu zabudowy czy wymiarów obiektu.

Jakie wymogi prawne muszą spełnić ogrody zimowe?

Ogrody zimowe i oranżerie przydomowe nie wymagają pozwolenia na budowę, pod warunkiem że są spełnione pewne wymogi. Ogród musi mieć powierzchnię, która nie przekracza 35 m2 a łączna ilość oranżerii nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 działki. Art. 29 ust. 1 pkt 2 oraz art. 30 ust. 1 pkt 1 prawa budowlanego pozwolenia na budowę jasno określa, że pozwolenia na budowę nie wymaga wolno stojąca oranżeria o w.w powierzchni. Wystarczy więc tylko zgłoszenie do właściwego organu. W terminie 30 dni od daty dokonania zgłoszenia instytucja może wnieść przeciw. Jeśli tak się nie stanie, wtedy można rozpocząć budowę ogrodu zimowego. Trzeba jednak pamiętać, że gdy oranżeria będzie stanowić integralną część budynku, należy zachować minimum odległości 4 metrów od granicy działki, gdy ściana posiada okna i 3 metry gdy ściana nie ma okien.

Jaka stawka VAT obowiązuje przy budowie ogrodu zimowego?

W Kubart-Studio doskonale wiemy, że naliczana stawka VAT 8% w przypadku kontroli z urzędu skarbowego może mieć fatalne konsekwencje dla nas i dla inwestora. W takim przypadku my będziemy obciążeni różnicą w stawce VAT, a inwestor będzie musiał rozebrać konstrukcję i zapłacić karę taką, jak w przypadku samowoli budowlanej. Stawka VAT 8% może być naliczona wtedy, gdy taras jest integralną częścią budynku i jest trwale związany z jego konstrukcją. Dodatkowo kwota ta jest dopuszczana wtedy, gdy taras uwzględniono na rysunku budowlanym, zgodnym z wymiarami realizacji, a roboty wykonywane są na podstawie planu budowy lub modernizacji domu. Powierzchnia użytkowa domu nie może dodatkowo przekraczać 300 m2. Jeśli taras jest dobudowany do budynku i nie jest jego integralną częścią, tzn. ma osobne fundamenty, jest zbudowany z płyt betonowych czy z desek tarasowych lub nie znajduje się na rysunku budowlanym, wtedy stawka VAT musi wynosić 23%.

Jakie zalety ma budowa oranżerii?

Oranżeria to przede wszystkim ogromna atrakcja dla domowników i ich gości. Powiększa powierzchnię użytkową domu, co ma szczególne znaczenie w przypadku niewielkich pomieszczeń. Takie konstrukcje pozwalają na korzystanie z nich przez cały rok – również w zimne dni. Dodając do ogrodu zimowego stylowe meble wypoczynkowe, tworzy się również wyjątkowe miejsce do spędzania wolnego czasu. W taki sposób powstaje dodatkowe pomieszczenie o cichym i odprężającym charakterze. Zimowe ogrody to namiastka lata w mroźne dni. Można tam hodować nawet egzotyczne rośliny.

W Kubart-Studio chętnie pomożemy w wykonaniu oranżerii.