Na jaki metraż ogrodu zimowego warto się zdecydować?
Domy jednorodzinne są zwykle szczególnie cenione ze względu na możliwość posiadania przydomowego ogrodu, który jest wymarzonym miejscem do spędzania wolnego czasu, odpoczynku, a także uprawy roślin. Z uwagi na panujący klimat czas, w jakim można cieszyć się korzystaniem z przebywania na świeżym powietrzu, jest ograniczony, bo chłody zaczynają się dość wczesną jesienią i trwają aż do późnej wiosny. Rozwiązaniem tego problemu są ogrody zimowe – w Łodzi ich budową zajmuje się firma Kubart-Studio. Wielu zainteresowanych taką inwestycją zastanawia się, jak duży powinien on być.
Dlaczego metraż ogrodu zimowego ma znaczenie?
Wielkość ogrodu zimowego wiąże się z powierzchnią, jaka będzie dostępna jego użytkownikom, lecz jednocześnie przekłada się na cenę całej konstrukcji oraz wydatki związane z jej późniejszą eksploatacją, przede wszystkim koszty ogrzewania. Podejmując decyzję, trzeba także pamiętać, że istniejące regulacje zobowiązują do zachowania wymaganych odległości od granic działki. Duże znaczenie przy wyborze metrażu ogrodu ma także jego kształt oraz wpływ wywierany na wygląd budynku, przy którym zostanie wzniesiony. Nie można też zapominać, że im większy ogród zimowy, tym mniejsza część działki będzie do wykorzystania.
Wielkość ogrodu zimowego a formalności związane z jego budową
Wzniesienie ogrodu zimowego niezależnie od jego wielkości i usytuowania wymaga załatwienia stosownych formalności. Obowiązujące przepisy pozwalają na budowę bez zezwolenia obiektu o powierzchni 35 m2, a regulacja ta odnosi się również do zabudów tarasowych, oranżerii czy wszelkiego rodzaju werand. Nie można jednak zapominać, że inwestycja taka oznacza konieczność dokonania zgłoszenia i odczekania ustawowego terminu 21 dni, w ciągu których urząd może wnieść swe zastrzeżenia.