Estetyka ogrodu zimowego. Porady i inspiracje
Domy jednorodzinne zwykle buduje się z myślą o zapewnieniu sobie możliwie najwyższego poziomu komfortu. Jednym ze sposobów na bardzo znaczne powiększenie funkcjonalności będzie zdecydowanie się na ogród zimowy. Przekonaj się, jaka może być jego konstrukcja i wyposażenie oraz sprawdź, jakie rozwiązania są wybierane najczęściej.
Jaka jest konstrukcja ogrodu zimowego?
Ogród zimowy jest wznoszony jako konstrukcja ażurowa, wykonana z profili stalowych, drewnianych lub aluminiowych, w których montuje się płyty poliwęglanowe albo akrylowe, a nierzadko również przeszklenia z szyb warstwowych. Zadaszenie może być zwykle ustawione na istniejącym tarasie albo na specjalnie przygotowanym fundamentowaniu. Dużą popularnością cieszy się instalowanie przesuwnych ścian lub dużych drzwi tarasowych, które latem pozwalają na połączenie wnętrza z przydomowym ogrodem. Często w środku instaluje się system grzewczy np. w postaci promienników podczerwieni oraz oszczędne oświetlenie ledowe. Uzupełnieniem może być markiza dachowa zmniejszająca naświetlenie wnętrza.
Jaką formę mogą przybierać ogrody zimowe?
Ogród zimowy powinien być dopasowany pod względem powierzchni do sposobu, w jaki będzie użytkowany, a także oczekiwań co do ilości wolnej przestrzeni. Jeżeli chodzi o wygląd, to najlepszym rozwiązaniem będzie takie ukształtowanie konstrukcji, żeby dobrze pasowała do stylu, w jakim został zaprojektowany dom. W zależności od tego, jak prezentuje się bryła budynku, ogród może przybrać postać obiektu na planie prostokąta z płaskim skośnym dachem. Popularne są również zadaszenia dwuspadowe, zwłaszcza jeżeli w dachu znajdują się lukarny o podobnym kształcie. Możliwe jest jednak również wykonanie bardziej skomplikowanych konstrukcji np. na planie wielokąta czy przylegających do naroża budynku.