Umiejscowienie ogrodu zimowego. Co wziąć pod uwagę?

oranżeria domowa

Ogrody zimowe to nie tylko doskonała przestrzeń dla roślin na przezimowanie najsurowszych miesięcy roku, ale przede wszystkim doskonała strefa wypoczynku i spotkań z bliskimi. Ogród zimowy pozwala na korzystanie z uroków przebywania niemal na zewnątrz, ale w cieple, czyli niejako przedłuża ciepły okres roku.

Wszystko dzięki temu, że ogród zimowy, czyli innymi słowami oranżeria jest zazwyczaj z trzech stron przeszklona oraz ogrzewana podczas zimniejszych miesięcy. Dodatkowo, dzięki temu, że jedna ściana ogrodu połączona jest z budynkiem, to nawzajem mogą oddawać sobie ciepło.

Z kolei latem oranżeria może służyć jako taras, dzięki otwieranym lub rozsuwanym drzwiom albo jako przestrzeń do ochłodzenia się, jeśli zdecydujemy się na zamontowanie klimatyzacji.

Co warto wziąć pod uwagę, szukając lokalizacji dla swojego ogrodu zimowego?

Najczęściej już w fazie projektu umiejscawia się ogród zimowy w miejscu tarasu, więc automatycznie zazwyczaj łączy on się z pokojem dziennym czy salonem. Nie oznacza to jednak, że to jedyne odpowiednie miejsce do dobudowania oranżerii. Zależnie od prywatnych upodobań właścicieli, stosując się do kilku zasad, o których warto pamiętać, można umiejscowić ją w różnych miejscach.

Podstawowym kryterium jest rozkład działki, czyli m.in. odległość od ogrodzenia i orientacja domu względem kierunków świata. Jeśli jednak ktoś uzna, że chce, by ogród zimowy był przedłużeniem sypialni, gabinetu czy nawet kuchni, nie ma przeszkód, by właśnie tam go zbudować.

Warto jednak zdecydować się na oranżerię od strony południowej lub południowo-zachodniej, by cieszyć się naturalnym światłem możliwie najdłużej. Niektórzy decydują się również na ogród od strony wschodniej, gdy korzystają z oranżerii wczesnym porankiem, np. do zjedzenia śniadania czy wypicia kawy.